Upcoming events

Akce Zveme Vás na další řízenou degustaci v restauraci U Pramenů. Degustací nás provede sám Jakub Šamšula. Cena vstupného je 250 Kč (zahrnuje degustované vzorky). Ke každému vzorku bude připraven speciální pokrm od našeho šefkuchaře Petra Kolesy. Kapacita restaurace je omezena. Prosíme o rezervaci míst dopředu na telefonním čísle 603330422 nebo na emailu info@upramenu.cz. Těšíme se na Vaši návštěvu

Degustace s vinařstvím Šamšula

 Více
Akce Srdečně zveme všechny milovníky vína na další z řady degustací v restauraci U Pramenů. Tentokrát budeme degustovat vína z Vinařství Hort, a to 31.8.2020 od 18:30hod na naší terase. V ceně jsou jako vždy zahrnuty degustované vzorky, dále pak skvělý talíř plný dobrot od našeho šéfkuchaře. Více informací v přiloženém letáčku. Po degustaci je možno ještě posedět a objednat si speciality z grilu. Těšíme se na Vás, neváhejte si rezervovat Vaše místa. Rezervace míst a informace: Hotel U Pramenů, Na Roudné 123, Plzeň, e-mail: info@upramenu.cz, tel.: 603 330 422

Degustace Vinařství Hort s grilováním

 Více
Akce Vážení a milí hosté, tento měsíc jsme si pro Vás připravili akci Růžový Srpen, během kterého se u nás budou podávat růžová vína za speciální cenu, speciální růžové drink a růžové varianty oblíbených dezertů Jako tradičně si budete moci svůj zážitek vychutnat buďto u nás na terásce, nebo v hotelové restauraci. Tak neváhejte a přijďte ochutnat!

Růžový srpen

 Více

Hotel U Pramenů

****

Hotel U Pramenů was built in 2007 by rebuilding of a former family residence from 1870. Although situated in a quiet part of the city, it is easily accessible from historical center of Pilsen. We offer professional accommodation and gastronomic service of a four-star hotel to our guests. The modern design of the hotel, blending with the original architecture of the 19th century, offers a pleasant experience and accommodation in tastefully furnished hotel rooms offers comfort and relaxation. You can also enjoy a Finnish sauna and a hydromassage herbal bath. Of course there is free parking in the hotel parking lot.


Garden/awning

Our guests have an outdoor terrace, covered by the largest awning in Pilsen, which offers a view of the garden even in bad weather. The terrace includes an outdoor bar with a barbecue used mainly for cultural events or weddings and parties.


Tasting menu

For gourmets, we have a special offer in the form of 6 tasting menus. Choose from our offer or create a custom tasting menu. We will also choose the right wines to choose from and you can also order a sommelier’s presentation or a chef. Unique experience!


Cultural events

Restaurant premises serve as a showroom. Regular meeting of visual artists at the vernissage is one of the many cultural activities that restaurant U Pramenů offers to its guests. Inside the restaurant is a beautiful Yamaha mini-wing used for musical events. We also organize musical or dance evenings. Become our fans at the FB and do not miss out on any of our events.

Packages for guests

Take advantage of one of our guest packages at discounted rates and enjoy our four-course degustation menu.

Background

Romantic package

Packages includes:

  • 1x accomodation in a suite, breakfast included
  • 1x flower for a lady
  • 1x sauna + hydromassage bath for 1,5 hours
  • 1x bottle of a Moravian wine
  • 1x three-course diner for 2 people

Price: 3900 CZK
Includes services for the price 4900 CZK

Reserve
Background

Tasting package

Packages includes:

  • 1x accomodation in a suite, breakfast included
  • 1x four-course tasting menu of meals and wines for 2 people
  • 1x bottle of a sekt

Price: 3700 CZK
Includes services for the price 4900 CZK

Reserve

Take advantage of the possibility to book your chosen room or one of our Suites via Booking.com.


Database of volunteer potential bone marrow donors, willing in the future at any time it will be necessary to donate a piece of yourself to save human life and health of seriously ill blood-forming.

Bone Marrow Transplant Foundation

Hotel U Pramenů supports patients, their family members and donors with their services as part of the oncology program of the Bone Marrow Transplant Foundation.


Don't know where to go on a weekend trip? Would you like to go for culture or entertainment? You can find inspiration at Kudy z nudy.